FFE 476/02/SME32

Bezpieczeństwo żywności modyfikowanej genetycznie.

W latach osiemdziesiątych zostały opracowane nowe genetyczne metody transformacji żywych komórek (roślinnych, bakteryjnych, zwierzęcych, ludzkich). Pierwszymi zaakceptowanymi i wprowadzonymi uprawami były ziarna soi odporne na herbicydy, kukurydza odporna na działanie szkodników oraz długo dojrzewające pomidory. Od tamtej pory Komisja Europejska oraz kraje członkowskie doszły do porozumienia odnośnie nowych obszarów działania (Nowa Dyrektywa Żywnościowa, maj 1997). Obecnie dyskusji podlegają wymogi etykietowania i identyfikowania (których akceptacja oczekiwana jest w roku 2003). Od momentu powstania Nowej Dyrektywy Żywnościowej żadna produkcja żywności GM nie została dopuszczona do testowania lub działań marketingowych w Unii Europejskiej.

Głównym problemem było (i nadal jest) bezpieczeństwo żywności modyfikowanej genetycznie dla ludzi i zwierząt, jak również bezpieczeństwo środowiska. Stwierdzono, że wymogi oceny bezpieczeństwa zawarte w Nowej Dyrektywie Żywnościowej  wymagają badań metodologicznych, na przykład ilościowych i jakościowych metod identyfikacji materiałów GM w żywności, ryzyka środowiskowego, bezpieczeństwa żywności oraz toksykologii.

Z tego powodu zapoczątkowano szerokie badania w tej dziedzinie. Stąd w czterech głównych projektach Quality of Life pracuje się obecnie nad różnymi aspektami bezpieczeństwa:

§ SAFOTEST (QLK1-1999-00651), którego celem jest opracowanie i uwiarygodnienie naukowej metodologii niezbędnej do oceny bezpieczeństwa żywności z roślin modyfikowanych genetycznie zgodnej z regulacjami UE;
§ GMOCARE (QLK1-1999-00765), którego celem jest opracowanie nowej metodologii dostatecznie czułej i specyficznej, aby ocenić ryzyko nieoczekiwanych szkodliwych zaburzeń metabolizmu;
§ GMOBILITY (QLK1-1999-00527), którego celem jest opracowanie metod oceny ryzyka horyzontalnego transferu genów lub markerów (najczęściej odporność na antybiotyki) do bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym (np. kultury starterowe) lub w jelicie grubym;
§ QPCRGMOFOOD (QLK1-1999-01301), którego celem jest opracowanie wiarygodnych i specyficznych testów do jakościowego i ilościowego wykrywania modyfikacji genetycznej w żywności.

Cztery projekty połączone z ENTRANSFOOD, stanowią tematyczną sieć Quality of Life pod względem celów dotyczących aspektów oceny oraz koordynacji bezpieczeństwa żywności transgenicznej oraz opracowania platformy konsensusu dla producentów GMO, naukowców, sprzedawców, organów prawodawczych oraz grup konsumenckich żywności GM.

Nr projektu:  QLK1-1999-01182  www.entransfood.com/
 
Kontakt: Dr. Hans J.P. Marvin
 Dissemination Officer of ENTRANSFOOD
 RIKILT
 P.O. Box 230
 NL-6700 AE Wageningen, THE NETHERLANDS
 Tel:  + 31 317 475543
 e-mail: H.J.P.Marvin@RIKILT.DLO.NL