FFE 469/02/HP28
Regulowanie zawartości tłuszczu w "żywności przyszłości"
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem diety, jednak brak równowagi w rodzajach spożywanego tłuszczu ma szkodliwy wpływ na zdrowie.
W Europie rośliny zawierające tłuszcze (takie jak oleiste nasiona rzepaku) są powszechne i są najpopularniejszym źródłem dostępnego w sklepach oleju. Pożytecznym byłyby ulepszenia w zakresie plonowania oraz regulacji rodzajów kwasów tłuszczowych w zbiorach (np. wytwarzanie większej liczby długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych - PUFA). Wysiłki zmierzające w kierunku zrozumienia procesów dotyczących regulowania rodzajów kwasów tłuszczowych mogą mieć znaczenie dla diety ludzi a przez to dla zdrowia. Badania wykazały na przykład, że długołańcuchowe PUFA mogą mieć korzystny wpływ na tworzenie tkanki nerwowej i mózgowej.
Niektóre długołańcuchowe PUFA spotykane są w tłuszczach grzybów i alg, jednak nie wszystkie z tych kwasów tłuszczowych można otrzymywać z roślin.
Głównym celem tego zakończonego projektu AIR było:
- Określenie czynników syntezy tłuszczu w drożdżach, niektórych grzybach
i roślinach;
- Zastosowanie wiedzy dotyczącej manipulacji syntezą tłuszczów w tych
organizmach;
- Klonowanie genów istotnych dla syntezy tłuszczów i zastosowanie tych
genów do manipulowania gatunkami syntetyzującymi lipidy, w tym roślinami.
Rezultaty tego projektu mogą stanowić niewątpliwy wkład w opracowanie odmian roślin oleistych z zawartością ulepszonego tłuszczu w wyniku wydłużenia łańcucha kwasu tłuszczowego w oleju i sprawienie, że będzie on mniej nasycony (desaturacja).
Dalsze badania umożliwią wprowadzenie do przemysłu zbożowego udoskonaleń technologicznych. Takie udoskonalenia mogą spowodować większą zawartość długołańcuchowych PUFA w diecie, a przez to potencjalną poprawę zdrowia.
Nr projektu: AIR2-0967
Koordynator: Professor David Archer
School of Life and Environmental Sciences
University of Nottingham
University Park
Nottingham, NG7 2RD, UK
Phone: +44 (0) 115 9513313
Fax: +44 (0) 115 9513251
http://vsb.nott.ac.uk/life-env/personal
http://www.nottingham.ac.uk/life-env
e-mail:david.archer@nottingham.ac.uk
Autor Dr. F. Robinson, British Nutrition Foundation, UK, (styczeń 2002)