FFE 514/02/HP43

W jaki sposób polifenole mogą chronić ludzi?

Co roku w Europie 75000 osób umiera z powodu raka jelita grubego. Ta choroba niesie ze sobą wiele cierpień i stanowi ciężkie brzemię dla specjalistów do spraw zdrowia. Badania epidemiologiczne wykazały, że populacje, których dieta składa się z żywności pochodzenia roślinnego są narażone na znacznie mniejsze ryzyko występowania pewnych rodzajów raka i naukowcy chcą wiedzieć dlaczego.

Wielkie zainteresowanie budzi rola, jaka związki chemiczne odkryte w roślinach - fitozwiązki - mogą odgrywać przy ochronie komórek i powstrzymywaniu ich przed przemianą w komórki rakotwórcze. Badania in vitro i modele zwierzęce wykazały, że wyizolowane, oczyszczone fitozwiązki zabijają komórki rakowe lub powstrzymują zdrowe komórki od przekształcenia się w rakowe, niektóre mogą też zapobiegać uszkodzeniom DNA lub modyfikować mikroflorę jelit i w ten sposób wpływać na to, jak metabolizujemy i trawimy jedzenie.

POLYBIND to nowy, projekt sponsorowany przez UE, który utworzono, aby w dalszym ciągu badać najbardziej obiecujące fitozwiązki mogące chronić przed rakiem jelita grubego. Badacze skupią się na największej grupie fitozwiązków - polifenolach, a w szczególności związkach polifenolowych - flawonach i flawonoidach. W ich skład wchodzą katechiny (można je znaleźć w żywności takiej jak wiśnie, herbata i morele) i kwercetyna (można ją znaleźć w żywności, takiej jak cebule, jabłka i herbata).

Główny cel projektu POLYBIND stanowi ustalenie, w jaki sposób te związki chemiczne są metabolizowane i jak zmieniają tempo metabolizmu substancji rakotwórczych i podziału komórek. Istnieje również pytanie, w jakiej postaci chemicznej polifenole działają najlepiej; czy inne substancje zawarte w żywności wpływają na to jak działają czy są faktycznie trawione i wchłaniane, a jeśli tak - dokąd wędrują w organizmie, w jaki sposób działają i jak dużo ich potrzeba, żeby wywołać określony efekt?

Ta praca powinna doprowadzić do opracowania nowych metod badania związków pomiędzy dietą a zdrowiem, poprawy doradztwa żywieniowego, informacji pozwalających na opracowanie nowej żywności i w końcu redukcji poziomu występowania chorób chronicznych, zwłaszcza raka jelita grubego. Wyniki badań będą znane w przeciągu dwóch lat i będziemy informować państwa na bieżąco na temat postępów w tym projekcie w następnych streszczeniach.

Projekt Nr:  QLK1-1999-00505 (POLYBIND)

Kontakt: Ms Christine Hill
POLYBIND Dissemination Officer
Diet, Health and Consumer Science Division
Institute of Food Research
Norwich Research Park, Colney
Norwich, Norfolk NR4 7UA, UK
Tel: +44 (0) 1603-255000, Fax: +44 (0) 1603-507723
&e-mail: christine.hill@bbsrc.ac.uk
 

Auror: dr Gail Goldberg, British Nutrition Foundation UK, czerwiec 2002.