FFE 389/01/HP2
Ochrona wrażliwych narządów wewnętrznych.
Czy wiedzieliście, że w jelitach jest ponad 1014 bakterii reprezentujących ponad 400 gatunków? U zdrowego człowieka bakterie bytujące (endogenne) i egzogenne są utrzymywane we właściwej równowadze.
W poprzednim eksperymencie wykonanym przez członków projektu FAIR opracowano modele polegające na przedstawieniu minimalnych warunków panujących w jelitach niezbędnych do zahamowania wnikania i wzrostu potencjalnie patogennej bakterii Clostridium difficile i Clostridium perfringens. Mechanizm zahamowania rozwoju bakterii C.difficile i C.perfringens był dalej badany podczas przeprowadzanego projektu. Otrzymane rezultaty wykazały, że zahamowanie wzrostu bakterii może być spowodowane produkcją antybakteryjnej substancji, zwanej ruminococcin lub inhibicji (wyparcia bakterii patogennej przez normalną florę jelitową).
Podczas zastosowania modelu z udziałem C.difficile zostało zidentyfikowanych wiele potencjalnych czynników ich kolonizacji. Dzięki temu możliwe było sklonowanie genów i otrzymanie białek, które mogły być podawane pacjentom doustnie, żeby pobudzić miejscową odporność w jelitach. Umożliwiłoby to zahamowanie osiedlania się tej patogennej bakterii w kosmkach jelitowych i przez to zapobieganie ich dalszemu wzrostowi.
Podawanie doustnej szczepionki byłoby przydatne w szczególności pacjentom żywionym szpitalnie, których naturalna ochronna flora jelitowa została zniszczona np. podczas kuracji antybiotykowej. Infekcja jelit prowadząca do biegunki, której przyczyna jest C.difficile jest obecnie głównym problemem zdrowia publicznego. C.difficile jest odpowiedzialna za 15-25% przypadków poantybiotykowej biegunki i wreszcie za 95% przypadków zapalenia błony śluzowej. Od czasu kiedy oszacowano, ze koszt każdego przypadku choroby związanej z C.difficile wynosi 3000 Euro, okazało się, że jest on ekonomicznym obciążeniem dla europejskiej służby zdrowia.
Następnym krokiem dla badaczy będzie współpraca z przemysłem europejskim, który będzie w stanie przeprowadzić kliniczne testy nowo otrzymanych szczepionek.
Project No: FAIR-CT95-0433
Contact Person: Dr. Tuomo Karjalainen,
Université de Paris-Sud,
Faculté de Pharmacie,
Département de Microbiologie,
5, rue JB Clément, Tour E1, 3ème ét.
92296 Châtenay-Malabry cedex, FRANCE
Tel: 00 33 1 46 83 55 49; Fax: 00 33 1 46 83 58 83
e-mail: tuomo.karjalainen@cep.u-psud.fr
This one-pager was written by Dr. Frankie Robinson, British Nutrition
Foundation, UK, in April 2001.