FFE 390/01/HP3
Monitorowanie pożądanej flory jelit.
W całej Europie ludzie zalewani są produktami żywności funkcjonalnej, która rzekomo oddziałuje zdrowotnie na mikroflorę jelita grubego. Poza innymi działaniami mikroflora jelitowa zapobiega namnażaniu się groźnych patogenów takich jak Campylobacter pylori oraz Escherichia coli. Jednak mikroflora może wykazywać również działania niepożądane prowadzące do powstawania szkodliwych związków. Obecne metody oceny struktury mikroflory jelitowej są nieodpowiednie i utrudniają rozpoznanie czynników odpowiedzialnych za kontrolę środowiska jelitowego co uniemożliwia ocenę efektywności produktów żywności funkcjonalnej.
Celem tego trzyletniego projektu FAIR było udoskonalanie i zastosowanie nowatorskich metod obserwacji mikroflory jelitowej u przedstawicieli różnych grup wiekowych i jej reakcji na różne zmiany w diecie, obejmujące zdefiniowanie skuteczności składników żywności funkcjonalnej w zmniejszaniu liczby bakterii układu pokarmowego.
Wyniki projektu sugerują, że chociaż niektóre kwestie wymagają dalszych prac naukowych, możliwe jest obecnie badanie wpływu żywności funkcjonalnej na ludzką mikroflorę jelitową. Ponadto zaobserwowano istnienie ogromnej różnorodności flory bakteryjnej u osób dorosłych, szczególnie w starszym wieku.
Badania nad probiotykami (kultury mikroorganizmów, które uważane są za utrzymujące w równowadze florę jelitową) i prebiotykami (związki które wspomagają namnażanie się szczepów poszczególnych bakterii w jelitach) dowiodły, że namnażanie się poszczególnych bakterii można wspomagać stosując synbiotyki (związki, które zawierają zarówno probiotyki jak i prebiotyki), jednak wyniki nie były oszałamiające.
Głównym osiągnięciem jest obserwacja, że mieszanka prebiotyczna hamuje wzrost C. jejuni oraz E. coli, co ma wpływ na wystąpienie ewentualnych symptomów zatrucia pokarmowego.
Te metody stwarzają możliwość skuteczniejszej analizy mikroflory jelitowej,
a przez to trafniejszej oceny roli zmian w diecie oraz żywności funkcjonalnej.
Project No: FAIR-CT97-3035 http://www.dife.de/dife/studien/blaut/develop.htm
Project Co-ordinator: Prof. M. Blaut,
Gastrointestinale Mikrobiologie,
Deutches Institut für Ernährungsforschung,
Arthur-Scheunert-Alee 114-116, GERMANY
Tel: 00 49 33200 88470
Fax: +49 33200 88407
e-mail: Blaut@www.dife.de
This one-pager was written by Dr F. Robinson, British Nutrition Foundation,
UK, in April 2001.