FFE 426/01/HP15

Osiąganie celów zdrowotnych przy zastosowaniu kwasu foliowego

Żywieniowcy mają świadomość, że jeśli kobiety spożywają kwas foliowy od najwcześniejszego stadium ciąży to zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej (NTD).

Jednak ciąża nie jest jedynym okresem, w którym kwas foliowy ma wpływ na zdrowie. Małe niedobory kwasu foliowego wiążą się ze wzrostem poziomu homocysteiny w plazmie, który stanowi czynnik ryzyka w chorobach serca i zawałach i jest związany z poszczególnymi postaciami raka, szczególnie raka okrężnicy.

W całej Europie poświęca się dużo uwagi zdefiniowaniu właściwej dla zdrowia dawki kwasu foliowego. Obecne zalecenia mówią o tym, że aby zapobiec NTD, należy dziennie przyjmować dodatkowo 400mcg kwasu foliowego w postaci żywności wzbogaconej oraz naturalnych źródeł kwasu foliowego. Zakłada się, ze kwas foliowy ze wszystkich źródeł ma tę samą wartość, ale niekoniecznie musi tak być.

Celem projektu "Kwas foliowy: od żywności do funkcjonalności i optymalnego zdrowia" (FolateFuncHealth) jest zjednoczenie interesów konsumenckich i handlowych w celu zapewnienia żywności bogatej i wzbogaconej kwasem foliowym, która miałaby optymalną bio-dostępność, funkcjonalność i zdrowotność.

Początkowe badania były poświęcone relatywnej bio-dostępności (6S)-5-CH3PteGlu, jednej z głównych postaci kwasu foliowego obecnego w żywności w porównaniu do innej postaci kwasu foliowego (PteGlu). PteGlu nie występuje naturalnie w żywności, ale jest używany do wzbogacania żywności. Spożywanie dużych dawek kwasu foliowego jest ważne, ponieważ jest on odpowiedzialny za maskowanie hematologicznych symptomów niedoborów kobalaminy (witamina B12) szczególnie u osób starszych.

Wyniki z tych badań wskazują, że przy badaniu w plazmie obszaru pod krzywą (AUC) (6S)-5-CH3PteGlu jest bardziej biodostępny (o 26%) niż kwas foliowy w przypadku przyjmowania niewielkich dawek. To sugeruje, że (6S)-5-CH3PteGlu może również mieć lepszą efektywność biologiczną w porównaniu do PGA (np. obniżanie stężenia homocysteiny w plazmie).

Dalsze prace będą przeprowadzane w celu opracowania efektywnych, trwałych i etycznych strategii dietetycznych dla żywności bogatej i wzbogacanej kwasem foliowym, aby osiągnąć dawki właściwe dla zdrowia.
 

Nr projektu: QLK1-1999-00576 (FolateFuncHealth) www.ifr.bbsrc.ac.uk/folate

Koordynator: Paul Finglas
Nutrition & Consumer Science Division
Institute of Food Research
Norwich Research Park
Colney, Norwich, NR4 7UA, UK
Tel: +44 1603 255318, fax: +44 1603 507723
e-mail: paul.finglas@bbsrc.ac.uk
 
 

Autor: Dr F. Robinson, British Nutrition Foundation, UK, (sierpień 2001).