FFE 516/02/HP45
Zapobieganie krzywicy przy zastosowaniu witaminy D.
Specjaliści do spraw zdrowia w całej Europie odnotowują ostatnio coraz więcej przypadków krzywicy, a zwiększenie ilości witaminy D w pożywieniu może być sposobem na powstrzymanie tej tendencji. OPTIFORD to nowy europejski projekt badawczy, który w przeciągu następnych 3 lat będzie poszukiwał nowych sposobów wzbogacania żywności w witaminę D.
Witamina D jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji kości i szybko rosnące dzieci, których skóra nie jest regularnie wystawiana na działanie promieni słonecznych oraz część populacji imigrantów są zagrożone występowaniem krzywicy. Deficyt witaminy D występuje również powszechnie wśród ludzi starszych. Jest to poważny problem zdrowotny społeczeństw, ponieważ stanowi znaczący czynnik ryzyka złamania kości biodrowej, co wiąże się z kolei ze znacznym wzrostem śmiertelności, wzrostem liczby inwalidów oraz wzrostem kosztów ekonomicznych.
Istnieją dwa źródła witaminy D: światło słoneczne i żywność. Przebywanie na słońcu stanowi dla większości ludzi główne źródło witaminy D. Kiedy skóra poddawana jest działaniu promieniowania ultrafioletowego, zachodzi endogeniczna przemiana 7 dehydro-cholesterolu w witaminę D. W okresie zimowym opieramy się na zapasach nagromadzonych w trakcie poprzedniego lata oraz na pewnych ilościach przyjmowanych razem z żywnością. Dieta jest więc drugim źródłem witaminy D, zwłaszcza że tylko niewiele produktów żywnościowych, takich jak tłuste ryby, produkty mleczarskie i wzbogacona margaryna zawierają znaczące ilości witaminy D. Tak więc, generalnie jej spożycie jest znacznie poniżej zalecanego poziomu.
W dalszej perspektywie OPTIFORD dąży do poprawy statusu witaminy D w społeczeństwie Europy. Jednak najbardziej oczekiwanym osiągnięciem tego projektu jest ustalenie czy realne jest wzbogacanie żywności w witaminę D.
Projekt zapewni nam nowe dane i metodologię potrzebne, aby zoptymalizować wzbogacanie żywności w witaminę D, na przykład poprzez wyznaczenie najniższej efektywnej dawki witaminy D, która korzystnie wpływa na przemianę wapnia, ocenę wpływu zwiększenia spożycia witaminy D na masę kości w dwóch wspomnianych szczególnych podgrupach, rozwój nowej niskotłuszczowej żywności wzbogaconej w witaminę D (pieczywo) oraz określenie zalecanego poziomu wzbogacania i/lub uzupełniania niedoboru witaminy D.
Projekt: QLK1-2000-00623 (OPTIFORD) www.optiford.org
Koordynator projektu: Dr. Christine Brot,
Department of Nutrition, Institute of Food Safety and Nutrition,
Danish Veterinary and Food Administration,
Moerkhoej Bygade 19, DK-2860 Søborg, DENMARK
Tel: + 45 3395 6332; fax: + 45 3395 1119
e-mail: cxb@fdir.dk
Autor: dr Frankie Robinson, British Nutrition Foundation UK, czerwiec 2002.