FFE 456/01/CG24
Zdrowie w niebezpieczeństwie.
Przez kilka lat badacze wykazywali, że szkodliwe cząsteczki zwane "wolnymi rodnikami" mogą naturalnie tworzyć się w naszych komórkach. Te cząsteczki mają taka budowę, że mogą łatwo powodować zniszczenie komórki (poprzez zjawisko utleniania) i powodować w ten sposób liczne choroby, tzn. raka i choroby układu sercowo-naczyniowego. Na szczęście nasze ciało potrafi się bronić przed działaniem rodników za sprawą innej grupy cząsteczek zwanych "przeciwutleniaczami".
Od dawna wiadomo, że owoc pomidora zawiera wiele przeciwutleniaczy: występujący w skórce i owocni likopen, beta-karoten i polifenole, duże ilości witaminy C zawarte w miąższu oraz witamina E wyłącznie w pestkach. Celem tego projektu było lepsze zrozumienie tych przeciwutleniaczy, a przede wszystkim ich zdolności do oczyszczania organizmu ze szkodliwych wolnych rodników.
Naukowcy przeprowadzili szereg badań poświęconych temu problemowi. Doszli do wniosku, że otrzymane przez nich wyniki pozwalają na stwierdzenie, że wprowadzenie pomidorów do naszej codziennej diety zmniejsza ryzyko powstawania raka górnych dróg oddechowych (płuc) i górnej części przewodu pokarmowego (żołądka). Jest to bardzo ważny wniosek, który potwierdza zainteresowanie bogatą w pomidory dietą. Dla wszystkich innych postaci raka i chorób wyniki okazały się nieskuteczne. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnego wpływu tylko, że badania nie umożliwiły uznania tego działania za pewny dowód.
Wówczas naukowcy skupili swoją uwagę na działaniu likopenu, którego prawdopodobnie najbogatszym źródłem są pomidory. Próbowali określić jaki jest przypisywany temu związkowi specyficzny wpływ na zdrowie. Wyniki nie pozwoliły wyciągać jednoznacznych wniosków, ponieważ likopen został dopiero niedawno włączony do tabel składników odżywczych oraz wydzielony od innych karotenoidów w ludzkiej krwi i tkankach (dzięki zaawansowaniu technik biochemii analitycznej). Większość badań poświecona była karotenowi (inny karotenoid), a nie likopenowi, co wyjaśnia brak wyników dla tego ostatniego. Z tego powodu niezbędna jest kontynuacja prac badawczych nad korzystnym wpływem likopenu w celu upewnienia się, które efekty zdrowotne są zasługą likopenu.
Nr projektu: FAIR-CT97-3233 http://www.tomate.org/
Koordynator: Bernard Bièche, AMITOM
27 avenue de l'Arrousaire, BP 235
84010 Avignon Cedex 1 - FRANCE
Phone +33 4 90 86 16 95
Fax +33 4 90 27 06 58
e-mail:tomato@interlog.fr or only if personal bieche@tomate.org
Autorr. J-F. Quillien, INRA-CRIAA, (listopad 2001).