FFE 419/01/CG11
Bezpieczne warzywa organiczne
W większości krajów europejskich nieustannie rośnie zapotrzebowanie na produkty organiczne. Z definicji produkty te nie podlegają żadnemu traktowaniu substancjami chemicznymi i dlatego są pożądane przez konsumentów poszukujących naturalnych produktów. Brak substancji chemicznych nie zawsze jest korzystny. Oznacza to na przykład, że te produkty nie są uodpornione na działanie grzybów. Niektóre grzyby wytwarzają toksyny zwane mykotoksynami, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Z tego powodu ważne jest, aby producenci mieli możliwość szybkiego wykrywania obecności tych toksyn, aby zagwarantować jakość wytwarzanych produktów.
W tym projekcie badacze pracowali nad marchwią, którą przyjęto za warzywo modelowe, jednak wyniki tych badań odnoszą się do innych warzyw. Celem było opracowanie metod szybkiego wykrywania, aby określić w którym ogniwie łańcucha produkcyjnego i w jakich ilościach występują grzyby i ich toksyny oraz opracowanie metod kontroli stosownych do upraw organicznych. Ostatecznie plan kontroli zostanie przedstawiony producentom, co umożliwi im zachowanie jakości i bezpieczeństwa od uprawy aż do sprzedaży. Wynikiem projektu będzie bezpieczna organiczna marchew i produkty przetworzone pochodzące z upraw organicznych.
Przede wszystkim naukowcy testowali różne metody wykrywania grzybów zwanych Alternaria w marchwi. Zakażenie grzybami może się objawiać czarnymi plamami na marchwi. Metoda tradycyjna polegała się na hodowli grzyba na odpowiednim podłożu. Metoda była zawsze skuteczna jednak jest czasochłonna: od 7 do 14 dni. Znacznie szybsza jest metoda molekularna. Istotą tej metody jest rozpoznanie części informacji genetycznej charakterystycznej dla grzyba przy użyciu metody podobnej jak przy testach na ojcostwo. Uczestnicy projektu wykazali, że jest to możliwe, jednak obecnie metoda ta nie jest odpowiednia do rutynowego stosowania. Inne doświadczenie dotyczyło opracowania metod wykrywania toksyn wytwarzanych przez grzyby. Po opracowaniu metod, obecnie prowadzone są badania nad monitorowaniem obecności toksyn podczas zbiorów, przechowywania i przetwarzania warzyw.
Nr projektu: QLK1-1999-00986 (SAFE ORGANIC VEGETABLES)
Koordynator: Dr. Ruud W. van den Bulk
Manager Business Unit Plant Development and Reproduction
Plant Research International
P.O. Box 16, 6700 AA Wageningen, The Netherlands
Tel: +31-(0)317-476 958 / 477 001
Fax: +31-(0)317-418 094
e-mail: R.W.vandenbulk@plant.wag-ur.nl
Autor: J-F. Quillien, INRA-CRIAA, (czerwiec 2001)