FFE 490/02/CG34

Wpływ polifenoli na zdrowie.

Rak okrężnicy zabija przeciętnie 75 000 Europejczyków rocznie. Nawet skromna redukcja byłaby znacząco korzystna zarówno z punktu widzenia socjalnego jak i ekonomicznego.

Wiele badań wykazało działanie zapobiegawcze naturalnie występujących w diecie polifenoli na rozwój raka. Polifenole są użytecznymi składnikami, które chronią przed szkodliwymi reakcjami w ludzkich komórkach. Istnieją duże różnice między Europą północną i południową w ilości i rodzajach spożywanych polifenoli przy czym z mniejszym ryzykiem związana jest dieta śródziemnomorska bogata w warzywa. Warzywa, szczególnie cebula, owoce i zielona herbata są dobrym źródłem polifenoli. Kwiaty są "źródłem nieżywnościowym": te związki są odpowiedzialne za barwę wielu z nich, takich jak róże, fuksje i petunie. Jednak uwaga zaleca się spożywanie warzyw, a nie kwiatów!

W roku 2000 rozpoczęty został trzyletni projekt zatytułowany „Implikacje zdrowotne naturalnych antyżywieniowych przeciwutleniaczy (polifenoli); biodostępność i powstawanie raka okrężnicy”. Na potrzeby projektu zawiązała się współpraca między 13 instytucjami z sześciu krajów Unii Europejskiej.

Oczekiwane osiągnięcia projektu obejmują badanie trawienia polifenoli w ludzkim jelicie grubym i ich wpływu na mikroflorę bakteryjną jelit. Określone zostaną ponadto dawki polifenoli optymalizujące ochronę przed rakiem okrężnicy. Oczekuje się, że uzyskane informacje ułatwią bardziej odpowiednie i bezpieczne opracowanie nowych, smacznych produktów żywnościowych ze zmienną zawartością polifenoli.
 

Nr projrktu:  QLK1-1999-00505 (POLYBIND)
http://www.ifrn.bbsrc.ac.uk/Polybind/default.html

Kontakt:   Dr. Christine Hill
 POLYBIND Dissemination Officer
 Diet, Health and Consumer Science Division
 Institute of Food Research
 Norwich Research Park, Colney
 Norwich, Norfolk NR4 7UA, UK
 Tel: +44 (0)1603-255000, Fax: +44 (0)1603-507723
 e-mail: christine.hill@bbsrc.ac.uk
 

Autor: T. Kiutamo, VTT Biotechnology, Finland, (marzec 2002).