FFE 402/01/CG6
Przetwarzanie odpadków z cebuli w składniki pożywienia.
Cebula to składnik, który cieszy się ogromnym uznaniem smakoszy. Producenci żywności stosują coraz większą ilość cebuli w swoich recepturach, ponieważ dodaje ona potrawom i produktom smaku uwielbianego przez konsumentów. Jednakże każdy kucharz wie, że nie cała cebula może zostać użyta do przyrządzania potraw. Może nie jest to problem w naszych kuchniach, ale na skalę przemysłową ilości tych odpadów są ogromne. W rzeczywistości kiedy producent chce włączyć cebulę do receptur nie musi kupować świeżej cebuli, bardzo często nabywa gotowe do użycia płatki cebulowe. Zakłady, które wytwarzają takie półprodukty cebulowe, wytwarzają jednocześnie ogromne ilości odpadów, których pozbycie się jest kosztowne. Wielkość odpadów produkowanych rocznie w tym sektorze szacuje się na ponad 450 000 ton, z czego lwia część przypada na Wielką Brytanię, Holandię, Hiszpanię i Włochy.
Celem tego projektu było zmniejszenie ilości odpadów poprzez znalezienie sposobów ich lepszego wykorzystania. Podstawowym celem było wydobycie związków aromatycznych, a dla pozostałości opracowanie nowych zastosowań. Zachęcająca jest opracowana przez badaczy perwaporacja (rodzaj odparowywania filtrowego), którą można stosować na skalę przemysłową, aby otrzymywać te aromaty.
Naukowcy i producenci, którzy uczestniczyli w tym projekcie byli świadomi tego, że istnieje zapotrzebowanie rynku na dietetyczne włókna, które posiadają nowe właściwości funkcjonalne. Z tego powodu niektóre typy rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych włókien były przygotowywane z pozostałości ekstrakcji. Modyfikowano je przy użyciu złożonych metod wykorzystujących procesy fizyczne i biochemiczne. Z technologicznego punktu widzenia niektóre preparaty były interesujące w porównaniu z innymi źródłami tych włókien. Niektóre wykazywały na przykład właściwości sproszkowanego zagęstnika.
Nr projektu: FAIR-CT96-1184 (EU-ONIONS)
Koordynator: Dr. Keith W. Waldron,
Institute of Food Research (Norwich Laboratory),
Norwich Research Park,
Colney, Norwich NR4 7UA, UK
Tel: 00 44 1603 255000
Fax: 00 44 1603 507723
e-mail: keith.waldron@bbsrc.ac.uk
Autor: J.F. Quillien, INRA-CRIAA, France, (maj 2001).