FFE 427/01/CG13
Uprawa japońskich grzybów w Europie
Shiitake są prawdopodobnie najbardziej popularnymi ze wszystkich egzotycznych grzybów. Wydaje się, że ich delikatny smak jest atrakcyjny dla konsumentów, przez co stają się wysoko cenionym rarytasem. Co więcej, dowiedziono medycznych i odżywczych właściwości tej nowej żywności: Jest bogata w białka, witaminy, minerały i cały szereg innych prozdrowotnych substancji. W konsekwencji rośnie na nie zapotrzebowanie. Grzyby Shiitake są obecnie uprawiane w Europie, a ich rosnąca popularność może sprawić, że grzyby te w celu zaspokojenia potrzeb musimy również importować z Azji i USA.
W Japonii i innych krajach azjatyckich tradycyjnym sposobem uprawy grzybów Shiitake są pnie twardych drzew. Jednakże ta metoda jest powolna i wymaga dużego nakładu pracy, a podłoże (np. pień) nie jest łatwo dostępne w Europie. W obecnych sposobach uprawy wykorzystuje się sztuczne pnie ze sztucznego ziarna, otrąb oraz drewna. Kilka europejskich firm i centrów badawczych zauważyło potrzebę udoskonalenia sposobu produkcji Shiitake w Europie. Postanowili znaleźć alternatywny system produkcji pni z wykorzystaniem dostępnych lokalnie odpadów rolnych, opracować szybszy i łatwiejszy proces produkcyjny. Osiągnięcie tych celów będzie oznaczało skuteczne przetwarzanie biologiczne odpadów i sprawi, że europejskie Shiitake będą stanowić lepszą konkurencję dla importowanych grzybów.
Wysiłki grupy były skoncentrowane wokół:
- przygotowania sterylnych sztucznych pni złożonych z łatwo dostępnych
składników takich jak kompostowana kora świerku;
- porównania różnych warunków uprawy;
- zminimalizowania użycia środków chemicznych przez wprowadzenie alternatywnych
sposobów kontroli chorób i szkodników.
Wynikiem tego projektu było opracowanie receptur i protokołów czyniących system produkcyjny bardziej efektywnym. To poprawi nie tylko plony, ale również jakość grzybów Shiitake.
Nr projektu: FAIR-CT98-9527
Koordynator: Harry J. Wichers
ATO-DLO, Dept. Food Ingredients
Bornsesteeg 59
6708 PD Wageningen, THE NETHERLANDS
Tel: +31 317 475228, fax: +31 317 475347
e-mail: h.j.wichers@ato.wag-ur.nl
Autor: M. Vidal, INRA-CRIAA, Francja, (sierpień 2001).