FFE 509/02/CG41

Kwas foliowy dla całej rodziny

Foliany lub kwas foliowy (rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B) jest kluczowym składnikiem odżywczym, kiedy planuje się ciążę. Wykazano, że wydatnie chroni przed ryzykiem uszkodzeń cewy nerwowej (takich jak spina bifida) u noworodków, pod warunkiem spożywania kwasu foliowego przed zajściem w ciążę oraz przez pierwsze 28 dni ciąży. Jednakże ciąża nie jest jedynym okresem kiedy kwas foliowy odgrywa ważną rolę zdrowotną. Niewielki niedobór kwasu foliowego łączy się ze wzrostem ryzyka chorób układu krążenia i udarami oraz przyczyniać się do wzrostu ryzyka pewnych postaci raka, zwłaszcza okrężnicy, a także choroby Altzheimera u osób starszych.

Bogatym źródłem kwasu foliowego są warzywa, owoce i strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz wątróbka. Warzywa powinny być surowe lub lekko podgotowane, ponieważ kwas foliowy nie jest odporny na wysoką temperaturę. W Europie rozgorzała dyskusja o tym , jak podnieść poziom spożycia kwasu foliowego w populacji: przez spożywanie pokarmów bogatych w kwas foliowy lub przez wzbogacenie wybranych produktów żywnościowych kwasem foliowym, lub przy zastosowaniu suplementów kwasu foliowego (przed zapłodnieniem).

Celem projektu zatytułowanego "Kwas foliowy: od żywności do funkcjonalności i optymalnego zdrowia" (FolateFuncHealth) jest połączenie interesów konsumenta i handlu w celu zapewnienia podaży produktów bogatych w kwas foliowy i wzbogaconych kwasem foliowym o specyficznych korzyściach dla optymalnego zdrowia i funkcjonowania. Prowadzone będą prace mające na celu opracowanie skutecznych, trwałych oraz zgodnych z etyką strategii dietetycznych w stosunku do produktów bogatych i wzbogacanych kwasem foliowym, tak aby osiągnąć odpowiednią dla dobrego zdrowia ilość kwasu foliowego.
 

Nr projektu:  QLK1-1999-00576  (FolateFuncHealth) www.ifr.bbsrc.ac.uk/folate

Koordynator: Paul Finglas
Nutrition & Consumer Science Division
Institute of Food Research
Norwich Research Park
Colney, Norwich, NR4 7UA, UK
Tel: +44 1603 255318, fax: +44 1603 507723
e-mail: paul.finglas@bbsrc.ac.uk
 

Autor: M. Lyly, VTT Biotechnology, Finlandia, maj 2002.