FFE 518/02/CG44

Dane żywnościowe jak na talerzu.

Europejscy naukowcy stworzyli nowy bank danych dotyczących nawyków żywieniowych, aby zidentyfikować grupy społeczne zagrożone chorobami związanymi z odżywianiem, jak na przykład choroby serca i udar mózgu.

Ten projekt, nazwany DAFNE (DAta Food NEtworking), został oparty na danych dotyczących budżetów gospodarstw domowych w 10 krajach europejskich od Grecji po Norwegię, a dane z trzech dodatkowych państw (Francji, Włoch i Portugalii) zostały niedawno dołączone do banku. Ta baza danych jest regularnie uaktualniana i może również być użyta do porównania nawyków żywieniowych populacji różnych państw oraz badania trendów w podaży żywności na przestrzeni czasu.

Badania pokazały, że nawyki żywieniowe Europejczyków różnią się znacznie między sobą. Na przykład na Węgrzech, w Polsce i Luksemburgu dzienna podaż mięsa jest równoznaczna z więcej niż jednym dużym stekiem na osobę (ponad 180g/os/dzień). Najwyższa podaż ryb występuje w Hiszpanii (75g/os/dzień), podczas gdy duży talerz dziennie lokuje Grecję na pierwszym miejscu w spożyciu warzyw (268g/os/dzień). Kraje śródziemnomorskie wykazują najwyższe ilości podaży owoców, z Grecją na czele od 3 do 4 owoców (pomarańcze, banany lub jabłka) na osobę dziennie (351g/os/dzień). Kontrastuje to silnie z zaledwie jednym owocem dziennie w Polsce i Irlandii (ok. 100g/os/dzień). Dane DAFNE są bezpośrednio dostępne w programie komputerowym (DafneSoft v.1.0), który można pozyskać bezpłatnie ze strony internetowej projektu.
Użytkownicy DafneSoft mogą śledzić podaż żywności w Europie na różnym poziomie uszczegółowienia. Dane mogą być zaprezentowane w postaci tabel, map oraz różnego rodzaju wykresów.
Naukowcy biorący udział w projekcie DAFNE stwierdzili, że żywienie jest niezwykle ważne w zapobieganiu chorobom i promocji zdrowia, a bank danych DAFNE może być bardzo cennym sposobem na identyfikowanie grup silnie zagrożonych chorobami związanymi z dietą. Może być również zastosowany przy planowaniu narodowej polityki żywieniowej i żywnościowej w całej Europie.

Projekt Nr: FAIR-97-3096 (DAFNE III) www.nut.uoa.gr

Koordynator projektu:Prof. Antonia Trichopoulou,
Greek Society of Nutrition and Foods,
c/o Dept. Of Hygiene and Epidemiology,
Medical School, University of Athens,
75 Mikras Asias Str 196 Alexandras Ave., GR-11527 Athens, GREECE
Tel: +30 10 74 62 073; fax: + 30 10 74 62 079
E-mail: antonia@nut.uoa.gr
 

Autor: Marika Lyly, VTT Biotechnology, Finland, czerwiec 2002.