FFE 409/01/CG7

Co się dzieje w brzuszkach waszych dzieci?

Jelita każdego z nas zamieszkiwane są przez miliony bakterii. Populacja bakterii zwana jest flora jelitową. Głównym zadaniem flory jelitowej jest trawienie żywności, którą zjadamy i jest to proces bardzo złożony.

Układ trawienny noworodków jest zasiedlany przez bakterie od pierwszych godzin życia. Przed narodzinami jest sterylny i niezamieszkany przez żadne bakterie. Mimo, że mechanizm jest w dalszym ciągu nie znany, jelita noworodków stopniowo zaczynają wybierać (np. zatrzymywać) ograniczoną liczbę rodzajów i gatunków bakterii,  aby osiągnąć równowagę w ciągu kilku godzin lub dni. Jednym z powodów tajemniczości tych mechanizmów są trudności w badaniu procesów mających miejsce w ludzkich jelitach, z oczywistych powodów praktycznych i etycznych.

Jednak badanie flory jelitowej jest bardzo ważne. Na przykład badacze uważają, że mikroflora aktywuje układ odpornościowy u noworodków. Powstał projekt europejski stawiający pytania, w którym próbuje się przezwyciężyć praktyczne i etyczne trudności, które zwykle powstają, gdy mowa jest o prowadzeniu tego typu badań. Istotą tych działań było stworzenie modelu układu, który mógłby być łatwo stosowany i który oddawałby istotę zjawisk mających miejsce w rzeczywistym jelicie.

Naukowcy, którzy brali udział w tym projekcie byli zgodni co do dwóch podejść: z jednej strony musi być model kultur mikroorganizmów, zaś z drugiej model „szczura” łącznie z ludzką florą bakteryjną. Celem tej pracy było upewnienie się, że użycie tego systemu będzie reprezentatywnie oddawało rzeczywistość panującą w ludzkich jelitach. Dzięki tym dwóm modelom badacze są w stanie kontynuować badania w celu lepszego zrozumienia koniecznej roli flory jelitowej w utrzymywaniu równowagi oraz dobrego funkcjonowania ludzkiego ciała i jego ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Nr projektu: FAIR-CT97-3181  (MEDIGUT)

www.gla.ac.uk/departments/humannutrition/medigut

Kontakt z: Dr Christine Edwards
Department of Human Nutrition
Yorkhill Hospitals
Glasgow G3 8SJ, UK
Tel: + 44 (0) 141 201 0711
Fax: + 44 (0) 141 201 9275
e-mail: cae1n@clinmed.gla.ac.uk
 
 
Autor: J.F. Quillien, INRA-CRIAA, Francja, (czerwiec 2001).