FFE 600/02/CG72

Mocniejsze kości

Osteoporoza jest głównym i ciągle rosnącym problemem zdrowotnym, prowadzącym w Europie do setek tysięcy złamań rocznie, dlatego powstał projekt badawczy zwany Osteodiet, w celu zanalizowania wpływu diety na zapobieganie osteoporozie.

Niedostatek wapnia i/lub witaminy D w diecie powoduje wzrost ryzyka występowania osteoporozy. Wcześniej skupiono się głównie na dwóch składnikach mimo, że szereg innych czynników żywieniowych (sód, witamina K, białko) odgrywają również istotny wpływ na metabolizm układu kostnego i stan kości.

Wyniki poprzednich badań pokazują, że w powstawaniu osteoporozy również ważne są czynniki pozażywieniowe m.in.: wiek, płeć, dieta, geny, stan hormonalny organizmu i sposób życia czyli aktywność fizyczna i niepalenie. Grupami wysokiego ryzyka powstania osteoporozy są kobiety, ludzie starsi i osoby będące na ostrej diecie w okresie dojrzewania.

Naukowcy w obecnym projekcie planują cztery typy badań na kobietach w wieku pomenopauzalnym, aby ustalić jak na stan kości wpływa zawartość soli kuchennej (sodu), witaminy K i zawartość wapnia w diecie oraz nasze geny.

Jak dotąd dwa spośród czterech tematów są zakończone. Uzyskane wyniki poddano analizie. Niedługo ukaże się publikacja dostarczająca naukowych danych wpływu diety na „zdrowie” kości. Informacje te pozwolą na stworzenie poradników żywieniowych, które zredukują występowanie osteoporozy w Europie.

Można śledzić postępy projektu na stronie internetowej: http://osteodiet.ucc.ie/

"Osteoporoza to redukcja masy kostnej i zniszczenie struktury kości, czego wynikiem jest zmniejszenie odporności kości na złamania."

Project Reference: QLK1-1999-00752 (OSTEODIET)

Kontakt: Prof. Kevin Cashman & Prof. Albert Flynn

Department of Food & Nutritional Sviences,

 University College Cork, Cork, IRELAND
 Tel: +353 21 49031317; fax: +353 21 4270244
 E-mail: k.cashman@ucc.ie
 URL: http://www.ucc.ie/acad/faculties/foodfac/
 

Strona napisana przez Marikę Lyly, VTT Biotechnology, Finland, Marzec 2003.