FFE 474/02/CG30

Celiakia

Celiakia jest najpowszechniejszą chorobą genetyczną w Europie. Cierpi na nią ponad milion Europejczyków. Celiakię definiuje się jako stałą nietolerancję glutenu, która powoduje uszkodzenie śluzówki jelita cienkiego i jest odwracalna w przypadku wyeliminowania z diety glutenu. Gluten jest białkiem występującym w zbożach takich jak pszenica, żyto i jęczmień.

Z powodu uszkodzenia śluzówki zaburzone jest wchłanianie wody i substancji odżywczych. To może powodować niedożywienie, które może być niebezpieczne szczególnie dla nastolatków. Celiakia różni się od alergii. Niektóre osoby z alergią nie mają nietolerancji glutenu i mogą jeść żyto, owies i jęczmień.

Symptomy celiakii mogą być różne u poszczególnych osób i nie zawsze mają wpływ na układ pokarmowy. Może nie być żadnych symptomów, a mogą też występować poważne dolegliwości takie jak gazy, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, pobudliwość, kurcze mięsni, zmęczenie itp. Z powodu szerokiej gamy objawów celiakia może być trudna do zdiagnozowania.

Jedynym sposobem leczenia celiakii jest ścisła dieta, czyli unikanie wszystkich produktów które zawierają gluten. W praktyce oznacza to zakaz spożywania normalnego pieczywa, produktów zbożowych, sosów (zagęszczanych mąką pszenną).

Projektu EU-celiakia przeprowadzany jest od początku roku 2000. Łączy on trzy programy badawcze, które mają równoległe cele:
- Ustalenie stopnia rozpowszechnienia celiakii w populacji europejskiej;
- Scharakteryzowanie podstaw genetycznych tej powszechnej nietolerancji pokarmowej;
- Zidentyfikowanie czynników odpowiedzialnych za uszkodzenia śluzówki spowodowane przez gluten.

Przyszłe zastosowania obejmują nowe proste metody diagnozowania w celu wcześniejszego wykrywania choroby. Wyniki tego projektu będą śledzone przez Flair-Flow 4.
 

Nr projektu:  QLK1-1999-00037 (COELIAC-EU/CLUSTER)
http://www.technapoli.it/eucluster/eucluster.htm

Koordynator:  Dr. Bruno Jarry
Amylum-Europe NV,
10 Burchstraat, 9300 Aalst, BELGIUM
Phone:  +32 53 73 36 75, fax:  +32 53 73 30 28
e-mail:  jarryb@amylum.com
 
 

Autor:. M. Lyly, VTT Biotechnology, Finland, (styczeń, 2002).