FFE 455/01/CG23
Usuwanie pasożyta z pola widzenia.
Ostatnie dane poświecone były mikroskopijnemu i stosunkowo mało znanemu pasożytowi zwanemu Cryptosporidium parvum, drugiemu w dziesiątce najczęściej spotykanych pasożytów jelita grubego. Kiedy organizm zostanie nim zainfekowany, występują takie same symptomy jak powodowane przez inne dolegliwości: nudności, wymioty, biegunka, skurcze żołądka i lekka gorączka. Dawka infekcyjna (liczba bakterii konieczna do spowodowania choroby) może wynosić tylko 30 kolonii. Objawy występują po 2 do 10 dniach po zainfekowaniu i trwają zazwyczaj nie dłużej niż trzy tygodnie.
W ostatnich 10 latach zwiększyła się liczba zachorowań. Infekcja może wystąpić przy kontakcie z zakażoną powierzchnią lub przez połknięcie zakażonej wody lub żywności: niepasteryzowanego mleka, surowych warzyw, podrobów, wędlin, sałatki z kurczaka i soku jabłkowego,
Dostępne metody rutynowego wykrywania C. parvum są trudne, złożone i nie zawsze można je zastosować do żywności. Cryptosporidium jest ponadto organizmem którego niełatwo się pozbyć z żywności i wody. Jest odporny na chlorowanie i obecne metody mycia w przemyśle spożywczym. Jedynie filtracja, pasteryzacja lub gotowanie są skuteczną bronią przeciwko temu pasożytowi. Ostatnio sugerowano także, aby stosować ozon i promienie UV do inaktywacji tego organizmu, jednak wpływ niektórych popularnych metod przetwarzania żywności (zamrażanie, zakwaszanie, konserwowanie) pozostaje niejasny. Jak dotąd opracowano metody kontroli w przemyśle spożywczym.
Grupa 8 partnerów z 6 krajów europejskich zdecydowała się zająć tą sprawą w tym trzyletnim projekcie, którego celem jest ocena ryzyka związanego z C. parvum występującym w wodzie i żywności. Opracowywali oni metody separowania i wykrywania pasożyta oraz badali jak różne warunki wpływają na jego przeżycie i zjadliwość, a także jak je kontrolować.
Po roku naukowcy opracowali procedury laboratoryjne dzięki którym łatwo jest izolować Cryptosporidium w mięsie, sałatkach i innych produktach. Zaczęli także badania nad skuteczną kontrolą w łańcuchu produkcyjnym, który zaczyna się na farmach. Wtedy odkryli, że ciężarne krowy wydalają pewne ilości pasożytów w okresie porodu i powinny w tym czasie być odizolowane od innych zwierzat.
Badania będą przeprowadzane do końca roku 2003. Naukowcy mają nadzieję na zgromadzenie do tego czasu wystarczającej ilości danych, aby móc pomagać zakładom żywnościowym oraz osobom odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w chronieniu nas przed tym niebezpiecznym pasożytem.
Nr projektu: QLK1-1999-00775
Koordynator: Dr. Geraldine Duffy
Teagasc, The National Food Centre,
Dunsinea, Castleknock, Dublin 15, IRELAND
Tel: +353 1 8059500, fax +353 1 8059550
e-mail: gduffy@nfc.teagasc.ie
Autor:. M. Vidal, INRA-CRIAA, France, (listopad 2001)